Citerka

1 570 Kč
Skladem

Citerka, která dítěti umožňuje hrát a zpívat samostatně a v poloze pro ně přirozené, je vynikajícím nástrojem pomáhajícím předcházet deformitám dětského hlasu. Je také vhodným doplňkem Orffova instrumentáře, který bývá hojně používán v mateřských školách, a usnadňuje učitelkám práci s dětským hlasem v jeho přirozené poloze.

Rozvíjí hudební sluch a intonaci už v nejranějším období dětského věku. Je vhodná a vyzkoušená také pro děti rodičů bez „hudebního sluchu“.

Má prohlášení o shodě a je certifikována jako hračka. Splňuje tak nejen nároky kladené na hudební nástroje, ale také přísnější pravidla pro výrobky určené dětem.

Dokupte si k ní sady písní ZDE.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Citerka je vyráběna v Bělorusku a tam, v zemi svého původu, je nazývána gusli. Na jeho těle najdete nápis „Перепелочка“, což můžeme latinkou přepsat jako „Perepěločka“ a znamená to „Křepelička“. Podobné nástroje znají i jiné národy, například ve Finsku se používá kantele, jež se mírně liší tvarem, ale princip je tentýž. V našem prostředí se nástroji tohoto typu říkalo psalterium nebo též česky žaltář

Citerka je laděna v G-dur. Má rozsah g1-g3.

Proč je citerka vhodná pro děti?

1. Je velmi jednoduchá na ovládnutí – díky systému karet se symboly se i malé dítě rychle dokáže naučit hrát připravené písně. Jednoduše jen brnká trsátkem nad vyznačenými puntíky, odlišujíc „krátké“ a „dlouhé“ tóny. Čtyřleté dítě tento princip pochopí během několika minut a pak již dokáže samostatně hrát. Nástroj tedy nevyžaduje ani znalost not, ani zvládnutí složité techniky, na kterou ještě nevyzrálá dětská motorika není připravena.

2. Dítě může zároveň i zpívat (narozdíl od flétničky), navíc se zde nabízí možnost vícehlasé hry, která může být využita později, až se dítě s nástrojem lépe sžije.

3. I malé dítě ji snadno unese, může si ji vzít s sebou celkem kamkoli, na návštěvu, k babičce nebo třeba do školky. Může na ni hrát, kdykoli má chuť, nepotřebuje k tomu pomoc dospělého a snáz a rychleji tak získává ke svému nástroji vztah, který se pak může přenést na hudbu obecně.

4. Svým rozsahem pomáhá zdravému rozvoji dětského hlasu. Pokud má dítě možnost přirozeného vývoje, je jeho rozsah v předškolním věku cca d1-e2. V této době se ale nejvíc projevuje, jestli se s dítětem doma zpívá (rodiče, prarodiče…) nebo ne, případně jak vysoko. Pro neškoleného dospělého člověka je nejpříjemnější zpívat ve své mluvní poloze (kolem c1, d1), což bývá pro děti velmi hluboko. Některé děti se výšce hlasu rodičů přizpůsobí tím, že s nimi zpívají unisono, jen o oktávu výš, čímž si zachovávají schopnost používat svůj hlas i ve výškách. Jiné děti se ale „drží“ zpívané předlohy a snaží se zpívat stejně hluboko jako rodič, což jim zpočátku nejde, takže zní falešně (zpívají výš než rodič, ale ne o dost). Po čase však pružnost a uvolněnost hlasivek vycvičí natolik, že zpívají poměrně čistě i hluboko. Bohužel ale pokud nepoužívají svůj hlas i v původní vyšší poloze, zapomenou jejich svaly, jak se natahovaly a jak pružily v předchozí době, čímž dítě „ztratí“ svůj původní rozsah do výšky (a pak ho musí znovu objevovat a učit se napínat svaly kolem hlasivek).

Lze ji s úspěchem používat i v dětských kolektivech, například ve školkách, školách i v ZUŠ, protože k ní nabízíme také metodické pokyny pro učitele. Podle těchto jednoduchých návodů mohou postupovat nejen učitelé, ale i rodiče, a mohou tak dětem pomoci naučit se hrát nejen podle připravených karet, ale i samostatně improvizovat, vzájemně se doprovázet nebo hrát společně.


V balení dostanete kromě nástroje také čtyři karty s jednou velmi jednoduchou a druhou naopak výrazně složitější písničkou, s pokyny k ladění nástroje a práci s ním, dále návod na údržbu, natahování nových strun a zacházení s nástrojem. Tento set obsahuje i jednu náhradní strunu (použitelnou pro libovolnou dvojici kolíků), ladicí klíč a trsátko. Není nutné spolu s citerkou kupovat žádnou sadu písní, ale je to samozřejmě více než vhodné a doporučujeme to. 

    Citerka + informační sada – 4 informační karty umožňující začít nástroj smysluplně používat
    Lidovky 1 (rozsah 6 tónů) – vhodná pro čtyř- až pětileté děti, 16 písní, 8 metodických listů. Obvykle bývá doporučována jako startovací sada.
    Lidovky 2 (rozsah 8 tónů) – vhodná pro pěti- až šestileté děti, 20 písní, 4 metodické listy
    Lidovky 3 (rozsah 6 tónů) – vhodná pro čtyř- až pětileté děti, 23 písní, 1 metodický list
    Lidovky s doprovody – vhodná pro šesti- až sedmileté děti, 24 písní
    Koledy české s doprovodem – 22 koled
    Písničky (nejen) pro kluky – 14 písní

  

Doplňkové parametry

Kategorie: HRY A HRAČKY
Záruka: 2 roky

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: